Стан замісної підтримувальної терапії в Україні

Програма ЗПТ в Україні впроваджується за кошти Глобального фонду. Вартість метадону для одного пацієнта на місяць складає 8 доларів США. В Україні серед 6044 пацієнтів ЗПТ 34,8 % працевлаштовані, 1,2 % відновили навчання в ВНЗ, 30,9 % створили сім’ї, 3,5 % народили дітей, що виховуються у власних сім’ях. Протягом 2005-2010 років жодного випадку летальності пацієнтів програми ЗПТ внаслідок передозування препаратів в закладах охорони здоров’я не було. В 2008 році 8,6 % пацієнтів ЗПТ вийшли з програми шляхом поступового зменшення дози метадону та його відміни. Лише 10,2 % пацієнтів залишили програму через взяття під варту або ув’язнення внаслідок криміногенної поведінки…

Рушійною силою поширення концентрованої епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні є споживачі ін’єкційних наркотиків. У 1997 році частка офіційно зареєстрованих ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків складала 83,6% від загальної кількості ВІЛ-інфікованих громадян. Спільне багаторазове використання забруднених ВІЛ-інфікованою кров’ю шприців призвело до стрімкого розповсюдження епідемії ВІЛ-інфекції, а з 2005 року почалось розповсюдження ВІЛ-інфекції статевим шляхом через статевих партнерів споживачів ін’єкційних наркотиків. Зважаючи на темпи та шляхи поширення ВІЛ-інфекції, пріоритетності набувають заходи первинної та вторинної профілактики ВІЛ-інфекції серед даної категорії населення шляхом розширення доступу до програм зменшення шкоди, серед яких ключовою є програма замісної підтримувальної терапії та антиретровірусної терапії. Спосіб життя наркозалежних осіб не дозволяє їм приділяти увагу власному здоров’ю через необхідність незаконно розшукувати наркотик і кошти на його придбання, наркотичне сп’яніння або абстинентний синдром. Нарокозалежних осіб неможливо залучити до антиретровірусної терапії — найефективнішого засобу вторинної профілактики ВІЛ-інфекції. За даними офіційної статистики МОЗ України станом на 01.01.2011 в Україні було зареєстровано 78125 споживачів опіоїдів. Метадон за медичними показаннями хворими вживається одноразово — тобто людина має вільний час для роботи, навчання та сім’ї та не потребує скоєння кримінальних вчинків для забезпечення нелегальним вуличним наркотиком. Акцент в роботі зі споживачами ін’єкційних наркотиків державою робиться на зворотній інтеграції в суспільство хворих, які пройшли курс ЗПТ та досягли ремісії.

Тому основною метою програми замісної підтримувальної терапії є виключення застосування наркозалежними спільного багаторазового використання забруднених ВІЛ-інфікованою кров’ю шприців та їх залучення до медичного спостереження на сайтах замісної підтримувальної терапії, охоплення ВІЛ-інфікованих антиретровірусною терапією. Застосування таблетованої форми наркотичних речовин у середніх терапевтичних дозах, що не викликають наркотичного сп’яніння, наркотичних препаратів є єдиним ефективним засобом попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції. Для програм ЗПТ в світі широко застосовують метадон, який є антогоністом опіоїдних рецепторів, сила дії якого в 2 рази менша ніж морфіну.

Програма замісної підтримувальної терапії для хворих на опіоїдну залежність в Україні запроваджена з 2005 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 № 264 «Про затвердження Концепції стратегії дій Уряду, спрямованих на попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції/СНІДу, на період до 2011 року та Указу Президента України від 12.12.07 №1208 «Про додаткові невідкладні заходи щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні» стаття 3 пункт 2.

На теперішній час програма ЗПТ законодавчо регламентована Законом України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 — 2013 роки».

Станом на 01.02.2011 р. замісну підтримувальну терапію отримує 6044 наркозалежних, з яких 2722 (45%) ВІЛ-інфіковані, 3147 (52%) хворі на вірусні гепатити (В та С), 1024 (16,9%) хворі на туберкульоз. Програма реалізується на базі 127 лікувальних закладів (нарокологічних диспасерів. Центрів СНІДу, протитуберкульозних дтиспасерів. Забезпечено роботу 1377 центрів інтегрованих послуг для споживачів ін’єкційних наркотиків.

Програма ЗПТ в Україні впроваджується за кошти Глобального фонду. Вартість метадону для одного пацієнта на місяць складає 8 доларів США.

В Україні серед 6044 пацієнтів ЗПТ 34,8 % працевлаштовані, 1,2 % відновили навчання в ВНЗ, 30,9 % створили сім’ї, 3,5 % народили дітей, що виховуються у власних сім’ях.

Протягом 2005-2010 років жодного випадку летальності пацієнтів програми ЗПТ внаслідок передозування препаратів в закладах охорони здоров’я не було. В 2008 році 8,6 % пацієнтів ЗПТ вийшли з програми шляхом поступового зменшення дози метадону та його відміни. Лише 10,2 % пацієнтів залишили програму через взяття під варту або ув’язнення внаслідок криміногенної поведінки.

Позитивними досягненнями проведення ЗПТ в Україні є :

— зниження інфікування ВІЛ через кров з 83,6% від загальної кількості ВІЛ-інфікованих громадян у 1997 році, до 33,8% на 1 січня 2011 року;

— зменшення темпів приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію (в 2006 році збільшення показника захворюваності на ВІЛ-інфекцію порівняно з попереднім роком становив 14,4 %, в 2010 році — 3,3 % порівняно з 2009 роком. При цьому збільшилась кількість тестувань на ВІЛ-інфекцію в уразливих групах з 2006 по 2010 рік на 25,7%);

— зменшення кількості уражених ВІЛ-інфекцією серед споживачів ін’єкційних наркотиків. В 2006 році серед 33 094 обстежених споживачів ін’єкційних наркотиків виявили 16,5 % ВІЛ-інфікованих та в 2010 році серед 34 749 обстежених споживачів ін’єкційних наркотиків виявили 13,34 ВІЛ-інфікованих).

Зважаючи на позитивні досягнення щодо розповсюдження ВІЛ-інфекції та ресоціалізації наркозалежних, необхідно продовжувати розширення програми замісної підтримувальної терапії для споживачів ін’єкційних наркотиків та збільшувати їх охоплення антиретровірусною терапією з метою вторинної профілактики передачі ВІЛ-інфекції статевим шляхом.

Необхідно здійснювати постійний контроль дотримання вимог чинного законодавства при організації замісної підтримувальної терапії безпосередньо в регіонах з боку Міністра охорони здоров’я АР Крим, начальників управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

Актуальним є запроваджувати застосування рідкої форми метадону та налагодження його вітчизняного випуску для зниження вартості програми.

Прес-служба МОЗ України

Автор | 2011-02-23T13:41:15+03:00 23 февраля, 2011|Обзор ситуации с ЗПТ|Нет комментариев

Об авторе:

Оставить комментарий