Цього тижня окремі громадські організації розпочали інформаційну кампанію та безстрокове голодування проти впровадження замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) в українських тюрмах. Абсурдність ситуації полягає у тому, що замісна терапія у тюрмах не застосовується.
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
У зв’язку з цим, з подачі окремих громадських організацій через ЗМІ спостерігаються спроби нагнітання істерії з приводу нібито введення замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) метадоном в українських тюрмах та пов’язаних з цим непоправних негативних наслідків.
У цьому зв’язку недержавні організації, які відповідають за впровадження програм ЗПТ в рамках Загальнодержавної програмі забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки, затвердженої Законом України від 19.02.09 № 1026-VI, повідомляють наступне.
Програми ЗПТ впроваджуються в Україні вже понад 5 років, на даний час на лікуванні перебуває понад 4,5 тис. наркозалежних у 24 областях України, містах Києві та Севастополі, понад 3,7 тис. пацієнтів отримують лікування саме метадоном.
Загалом 1 млн. наркозалежних пацієнтів отримують ЗПТ у 65 країнах світу (у т.ч. у всіх без виключення країнах Європейського союзу), у 37 країнах лікування ЗПТ надається в умовах позбавлення волі.
Впровадження програм ЗПТ в Україні здійснюється на підставі вищезазначеного Закону України, Указу Президента України та десятків наказів МОЗ України.
На даний час ЗПТ не застосовується у місцях тимчасового затримання та в установах з питань виконання покарань. Відповідно, наркозалежні пацієнти ЗПТ, що за різних життєвих обставин опинилися в умовах позбавлення волі, не мають можливості продовжувати життєво-важливе лікування (на відміну від можливості безперервного лікування інших серйозних хвороб: діабет, ВІЛ/СНІД, туберкульоз тощо), що є порушенням чинного законодавства.
Неурядові організації, що працюють у сфері профілактики ВІЛ/СНІД та наркозалежності не перший рік наполегливо працюють над тим, щоб усі громадяни України, не зважаючи на їх соціальний статус, мали рівний, гарантований законом, доступ до лікування хронічних хвороб, у т.ч. перебуваючи за гратами.
Сподіваємося, що виважений підхід ЗМІ у висвітленні соціально-значимої інформації дозволить довести до широкого загалу об’єктивну реальну картину щодо такого вже тривалий час застосованого в Україні ефективного та науково-обгрунтованого методу лікування наркозалежності та профілактики ВІЛ/СНІД, як замісна підтримувальна терапія.
МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»
ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД»
МБФ «Фонд Вільяма Дж. Клінтона»
КМБО «Український Інститут досліджень політики щодо громадського здоров’я»
Міжнародний фонд «Відродження»
Додаткова інформація за телефонами:
4905485, 8(050)3825178, МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні»
467-75-67, 8 (067)462-49-43 ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД»
2226271, 5281754 КМБО «Український Інститут досліджень політики щодо громадського здоров’я»
44 4619500, 8(050)3834413 Міжнародний фонд «Відродження»
Активісти громадських організацій виступають проти введення в тюрмах замісної терапії метадоном і на знак протесту мають намір завтра розпочати безстрокове голодування під стінами Кабінету міністрів України з наміром отримати гарантії, що відповідна ініціатива не буде реалізована в Україні.
Про це йшлося на прес-конференції в УНІАН, участь в якій взяли голова ВГО «Комітет по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією» Олексій КОСАРЄВ; президент ВСГО «Рух протидії наркоманії і наркокорупції» Роман ТРОХІН; голова ВГО, віце-президент МБФ Н.Потопаєвої Людмила ГАННОХА; учасник метадонової програми в Італії Марина МКРТЧЯН та заступник начальника Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України Олег ШУТЯК.
Як повідомила Л.ГАННОХА, на сьогодні громадські організації мають інформацію про доручення Президента України від 22 квітня 2009 р. розробити наукову нормативно-правову базу для впровадження замісної терапії для наркозалежних хворих, які перебувають в установах виконання покарань, і до ув’язнення отримували таке лікування.
Л.ГАННОХА заявила, що представники громадських організацій виступають проти введення у в’язницях замісної терапії метадоном.
У свою чергу, Р.ТРОХІН звернув увагу, що активісти організацій не проти лікування наркозалежних в тюрмах, а виступають саме проти введення метадонової замісної терапії в місцях позбавлення волі.
“Метадон – це не засіб, щоб збити дозу та поступово відійти від наркотиків. Це засіб для підвищення дози. Для того, щоб наркомани, які будуть отримувати метадон, вони більше потім шукали, бо будь-який наркотик викликає ріст дози”, — заявив О.КОСАРЄВ, посилаючись на 15-річний досвід допомоги наркозалежним. “Якщо метадон увійде в місця позбавлення волі, мами не побачать своїх синів живими, бо 1-2 роки вживання метадона – це смерть”, — стверджує він.
О.КОСАРЄВ зауважив, що розвинені країни Європи поступово відмовляються від цього препарату.
“Той, виготовлений в Німеччині метадон, – його нема куди діти сьогодні. І його будуть “зливати” в країни третього світу, бо за цим стоять гроші, і ніхто його знищувати не буде. Всі хочуть відбити свої гроші”, — вважає він.
За словами М.МКРТЧЯН, яка 14 років тому припинила вживати наркотики, метадон викликає дуже сильну залежність. Вона також зазначила, що цей препарат знімає “ломку”, але не дає того задоволення, якого шукає і бажає отримати кожна наркозалежна людина. Це призводить до того, що наркоман починає приймати і метадон, і якийсь інший наркотик. Більше того, за її словами, “ломка” після вживання метадона сильніша, ніж після героїну чи інших наркотиків.
М.МКРТЧЯН зауважила, що їй вдалося припинити приймати метадон і стати повноцінним членом суспільства виключно завдяки поверненню в Україну, коли метадону тут ще не було.
“Якби тут був метадон, мене не було б в живих”, — сказала М.МКРТЧЯН.
“Що стосується введення метадону в тюрмах, то треба розуміти, що являють собою наші тюрми. При системі, яка є в тюрмі, – неможливо, щоб там був метадон. Люди, які його вводять, взагалі не мають уяви, в яких умовах сидять ув’язнені, яка там ієрархія, яка там система і куди буде йти там метадон”, — переконана М.МКРТЧЯН.
У свою чергу, заступник начальника Департаменту БНОБ МВС України О.ШУТЯК зазначив, що із впровадженням в Україні метадонових програм не введено чіткий контроль за цією речовиною, який би попереджав її появу в незаконному обігу. Це, у свою чергу, розширює коло споживачів цього препарату.
“Ми будемо ставити питання так: якщо ті державні установи, державні органи, які займаються застосуванням цієї програми на території держави, не забезпечують контроль за метадоном та іншими препаратами, ми будемо категорично проти в подальшому її розповсюдженні на території нашої держави”, — заявив О.ШУТЯК.
Л.ГАННОХА висловила спільну думку учасників прес-конференції, що метадонова терапія може призначатися окремим ув’язненим, але лише індивідуально, коли немає інших альтернативних методів лікування, і обов’язково під жорстким контролем.
Оставить комментарий
You must be logged in to post a comment.