3 грудня 2010 року ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» за підтримки ВБО «Мережа людей, які живуть з ВІЛ» в рамках програми «Підтримка профілактики ВІЛ/СНІДу, лікування та догляду для найуразливіших груп населення України» за підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, та за сприянням Департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України, провела черговий семінар для начальників обласних підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків (далі БНОН) з метою встановлення міжсекторальної взаємодії з питань впровадження замісної підтримувальної терапії.
Семінар відбувся в Міністерстві внутрішніх справ України, за адресою: м. Київ, вул. Богомольця, 10

Ведучими семінару були:

Сергій Жук, представник БА «Світло Надії» та
Тамара Трецька, представник «Українського інституту досліджень політики щодо громадського здоров’я»

Загалом у семінарі взяло участь близько 40 учасників. На семінарі також були присутні керівники Департаменту БНОН МВС України.

[sape count=2 block=1 orientation=1] [sape]

Питання, які були розглянуті в ході семінару:

  • Перебіг епідемії ВІЛ/СНІД в Україні. (Оперуючи статистичними даними експертам вдалося переконати аудиторію в тому, що саме програми ЗШ і ЗПТ зокрема, вплинули на зменшення темпів епідемії серед СІН)
  • Стратегія Зменшення шкоди – філософія, концепція та головні компоненти.
  • Програма ЗПT: цілі, завдання, методи та види послуг.
  • Ключові моменти стандарту з соціально-психологічного супроводу пацієнтів ЗПТ, актуальність та його місце в системі надання медичної та соціальної допомоги представникам груп ризику.
  • Механізми налагодження взаємодії між ЛПЗ, НУО та правоохоронними органами.

Основні запитання, які задавали учасники в ході дискусії:

  • За яких умов  споживачі наркотиків приймаються у програму (вікові обмеження, ВІЛ-статус та ін.)?
  • Яким чином і ким здійснюється контроль щодо вживання учасниками програми «вуличних» наркотиків?
  • За яких умов і хто приймає рішення щодо виключення клієнта з програми?
Окрема дискусія, під час проведення семінару, виникла навколо  положень Закону України  вiд 19.02.2009  № 1026-VI «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки» та «Про затвердження Комплексного плану розширення доступу населення до профілактики ВІЛ-інфекції, діагностики, лікування, догляду та підтримки хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД в Україні в ІІ — ІV кварталі 2010 року — І кварталі 2011 року» від 04.06.2010 № 461. Дискусія стосувалась суми бюджетного фінансування на діяльність програм ЗПТ. Очевидним був момент, що питання бюджетного фінансування програм ЗПТ сприймалось не дуже позитивно серед працівників правоохоронних органів.
 
Тамара Трецька, випереджаючи запитання, пояснила, що наказ МОЗ № 645 не міг бути зареєстрований в Міністерстві Юстиції, так як не підпадає під перелік таких, що підлягають реестрації в Міністерстві Юстиції. Також були надані відповіді на запитання щодо показань до прийому пацієнтів в програму ЗПТ та виключення їх з програми, на запитання щодо оперативної інформації про пацієнтів, ситуації щодо ЗПТ в окремих регіонах.

В цілому, реакція аудиторії була позитивною. Окрім цього, в ході семінару, неодноразово підключався заступник начальника департаменту, який наголошував на тому, що позиція МВС полягає у налагодженні співпраці з лікарями та соціальними службами з метою запобігання незаконному витоку метадону з сайтів програми та зменшенню випадків вживання незаконних наркотиків.

Слід також зауважити, що частина учасників, в ході неформального спілкування, висловили сумніви щодо ефективності заходів програми у своїх регіонах, говорячи про відсутність соціально-психологічного супроводу, відсутність контролю за вживанням незаконних наркотиків, та про випадки виносу препаратів.

Підводячи підсумки можемо сказати, що семінар пройшов успішно, частину учасників, все ж таки, вдалось переконати в ефективності програм ЗПТ як методу зменшення ризикованої поведінки серед СІН та профілактики інфікування ВІЛ/СНІД. Найбільш проблемним питанням залишається незаконний витік препаратів за межі сайтів. Робота по встановленню діалогу та взаємодії з працівниками правоохоронних органів у напряму впровадження ЗПТ —  продовжується. У 2011 році заплановано провести ще 5 одноденних семінарів з питань ЗПТ для обласних підрозділів БНОН.

Якщо у Вас є пропозиції щодо спільного проведення заходів по ЗПТ для підрозділів БНОН, а також своє бачення механізмів взаємодії БНОН, ЛПЗ та НУО, то прошу надсилати свої пропозиції на мою електронну адресу. Впевнений, що спільними зусиллями ми досягнемо позитивних результатів.

 

Інформацію надав Анатолій Ніштук,
Координатор напряму впровадження стандартів
ВБФ „Коаліція ВІЛ-сервісних організацій”

Тел./факс: +38 (044) 521 28 82; 521 27 74
e-mail: [email protected]

От loon

Добавить комментарий