Встреча родственников и близких пациентов программы ЗПТ состоялась 7 декабря в помещении конференц-зала БФ «Відродження». Участники встречи представляли семь регионов: Киев, Бровары, Днепропетровск, Звенигородка, Лисичанск (Луганская обл.), Стаханов, Изяславль (Хмельницкая обл.). На встрече было составлено и подписано обращение к Президенту Украины.
Во встрече так же принимали участие:
- Ирина Сухопарова и Валентина Мостовая — КОБФ «Надія та Довіра»;
- Сергей Ботвин — ВБФ «Всеукраинская ассоциация снижения вреда»;
- Анна Шаповал — МФ «Відродження»;
- Тамара Трецкая — Украинський институт исследований политики общественного здоровья (Ukrainian Institute on Public Health Policy.
Участники обсудили разные проблемные вопросы и поделились опытом их преодоления.
Мама участника ЗПТ из Изяславля, практически в одиночку добилась открытия в их городе программы ЗПТ, теперь борется за качество программы и соблюдение всех правовых норм при её реализации, а проще говоря, человеческого отношения к пациентам со стороны медперсонала.
Родители из Броваров просили помощи в открытии сайтов ЗПТ в их городе. Их близкие получают метадон в Киеве и тратят на дорогу много денег и времени.
Как выяснилось, проблемы в разных регионах практически одинаковые: это и сложности с передачей препарата в другие ЛПУ, когда люди даже с открытой формой ТБ и температурой 39 вынуждены ездить в общественном транспорте, чтобы добраться до места предоставления ЗПТ, и проблемы с врачами, отчисляющими из программы наркозависимых за наличие опиатов в анализе, не повышающими дозировку (даже при очевидных показаниях к этому), продолжающими раскатывать таблетированный препарат в отсутствие пациента, опаздывающими на работу более, чем на час, и заставляющими пациентов ожидать на улице в любую погоду.
Безусловно, были произнесены и слова благодарности в адрес врачей: очень благодарили родители главного врача и весь персонал Хмельницького наркодиспансера; в Днепропетровске пациентов, нуждающихся в консультации врачей другой специализации, врач-нарколог без очереди проводит ко всем специалистам.
Организаторы и активисты встречи приняли следующие решения:
- подготовить к следующей встрече копии законов, приказов, рекомендаций и обращений, которые могут помочь родственникам отстаивать права пациентов программы ЗТ;
- зарегистрировать Всеукраинскую родительскую организацию, от лица которой будут проводиться различные адвокационные инициативы;
- провести круглый стол в г. Бровары с привлечением представителей администрации города, медицины, силовых ведомств, ВИЧ-сервисных организаций, родителей и самих наркозависимых, нуждающихся в ЗПТ.
Было составлено и подписано обращение к Президенту Украины:
Президенту України
Януковичу В.Ф.
11 грудня 2010 р., м. Київ
Шановний пане Президенте!
Київський обласний благодійний фонд «Надія та Довіра», що об’єднує батьків пацієнтів програми Замісної підтримувальної терапії (далі — ЗПТ), висловлює Вам свою повагу та звертається з наступним зверненням:
Ми, батьки пацієнтів програми ЗПТ України, стурбовані майбутнім наших дітей та майбутнім ЗПТ, що є науково підтвердженим методом лікування людей, хворих на опійну залежність, в нашій країні та реалізується з метою Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки, затвердженої Законом України від 19.02.2009 № 1026-V1, Указу Президента України від 12.12.2007 № 1208/2007, для подальшого розширення доступу до замісної підтримуючої терапії для ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків препаратом “Метанол». ЗПТ повертає наших дітей до повноцінного життя, дає можливість відмовитись від вуличних наркотиків, працювати, навчатись, створювати родини. Наша вдячність цій програмі безмежна. Хто, як не ми, батьки та рідні, знаємо, наскільки ефективна програма ЗПТ, як у медичному, так і в соціальному аспектах. Сьогодні замісна підтримувальна терапія дає можливість 5 785 наркозалежним громадянам України з успіхом адаптуватись у суспільстві, змінює та покращує не лише життя наркозалежних, але й життя їхніх батьків, дружин, дітей, а значить й українського суспільства загалом.
ЗПТ дозволяє людям, хворим на опійну залежність, отримати доступ до регулярної медичної допомоги, допомагає нашім дітям не спілкуватись з представниками кримінального сектору. Наведемо декілька фактів: відмовившись завдяки ЗПТ від вживання нелегальних ін’єкційних наркотиків, кожен рік пацієнти ЗПТ «не додають» продавцям смерті – нарко-дилерам – більше 42 млн. американських доларів. Все це — збережені пенсії, зарплатня, сімейний добробут й спокій в наших родинах, а також зекономлені видатки держави на лікування та охорону громадського порядку.
При лікуванні бупренорфіном, з урахуванням вартості препарату, середня вартість лікування пацієнтів складає біля 36 американських дол./місяць. При лікуванні метадоном, вартість лікування набагато нижча та складає, в середньому, 8-10 американських дол. на місяць, що набагато дешевше інших методів лікування наркозалежності (інформацію наведено за даними БФ «Міжнародний Альянс з проблем ВІЛ-СНІДу в Україні»).
Загальновідомо, що сьогодні в Україні склалася загрозлива ситуація з розвитком епідемій ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та гепатитів. Однією з найбільш уразливих груп, що наражаються на підвищений ризик заразитись цими хворобами та розповсюджувати їх далі, є споживачі ін’єкційних наркотиків. Програма ЗПТ стала важливим інструментом продуктивного протистояння цим епідеміям. Ми хочемо засвідчити, що саме замісна терапія метадоном попри всі існуючи щодо цього препарату міфи, є не менш ефективною, дієвою, чим терапія за допомогою бупренорфіну.
У той же час, незважаючи на очевидність медичних, економічних та соціально-правових переваг програм Замісної підтримувальної терапії, сьогодні поширюються тенденції протистояння впровадженню цієї практики, зокрема з боку правоохоронних органів й чиновництва.
Ми знаємо, що невдовзі на Раді РНБО України в контексті рішення питання загрозливої епідеміологічної ситуації в країні буде обговорюватись також доцільність використання такого методу лікування, як Замісна підтримувальна терапія. Ми, батьки пацієнтів програми ЗПТ, дуже схвильовані вищезазначеними обставинами і звертаємось до Вас з проханням не позбавляти наших дітей доступу до ЗПТ. Ми вважаємо неприпустимим створення останнім часом всілякого роду перешкод розширенню в Україні цієї важливої та ефективної програми.
Шановний пане Президенте, БФ «Надія та Довіра» від імені всіх батьків пацієнтів ЗПТ переконливо просить Вас про всебічне сприяння подальшому розвитку програми ЗПТ в Україні як одного з найбільш ефективних методів протистояння епідеміям вживання нелегальних наркотиків та вищезазначених інфекційних захворювань!
Зі сподіванням на Вашу підтримку,
Ірина Сухопарова,
Президент Київського обласного
благодійного фонду «Надія та Довіра»
Батьки пацієнтів програми ЗПТ України:
Тамара Трецкая ответила на заданные участниками встречи вопросы, и, оставив свои контактные, пообещала оказывать им в случае необходимости помощь и предоставлять консультации.
Следующую встречу родственников и близких участников программы ЗПТ предполагается организовать в феврале 2011 г.
Информацию предоставила Ирина Сухопарова,
Президент КОБФ «Надія та Довіра»